ÖNEMLİ DOĞA ALANLARINI SAVUN

Başlangıç » Genel » Alaçatı’nın doğal kıyılarında betonlaşma başladı

Alaçatı’nın doğal kıyılarında betonlaşma başladı

Etiketler

E-35-Alaçatı-HT01  2017 Mayıs başlarında ÖDA Savun projesi SAD ekibinin sahada yaptığı çalışmalarda, Alaçatı hemen 5 km. kadar batısında üç noktada kıyı kenar çizgisine sıfır betonlaşma gözlendi.

Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları arasında olan ve bu ülkemizde onlarca uzman ve akademisyenin katkı vererek ortaya koyduğu çalışmada detaylı aktarılan Alaçatı’nın bakir kıyıları aşağıda kitaptan alıntılarla verilmektedir. Burada yaşayan türler önemlidir ve bu yüzden alan ÖDA olarak belirlenmiş ve kayıtlara geçmiştir.

SAD, genel olarak sonsuz betonlaşma planlamasından vazgeçilmesi gerektiğini savunmaktadır. Zira, planların artık sadece talebe göre yapıldığı anlaşılıyor. Bu çok yanlış planlama mantığının biran önce durdurulması ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kıyılar ve kıyı ekosistemleri ile buralardaki biyolojik çeşitlilik konusunda uzmanlaşmış, yayınları ve bilimsel çalışmaları  olan ihtisas STK ları ve gerçekten bilgi-donanıma sahip akademisyenlerle toplantılar ve çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir.

Genel anlamda kıyı alanlarının “planlamadan yoksun” salt betonlaşma sürecinde olması bir yana, bariz olarak Kıyı Kanunu’nun da çiğnendiği ve suç işlendiği ortadadır. Aşağıda yer alan ve denizin içinde (!) çalışan iş makinelerinden bu anlaşılmaktadır.

SAD bu konuda detaylı bir rapor hazırlayarak ilgili tüm resmi kurumlara ve mülki idare amirliklerini resmi yazısını göndermiştir. Aynı konuda bilimsel görüş ve düşüncelerini vermek üzere konu üzerine uzmanlaşmış STK ve akademisyenlerin de harekete geçmesi beklenmektedir.

©2017 SAD


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: