ÖNEMLİ DOĞA ALANLARINI SAVUN

Başlangıç » Genel » SAD STK Kapasite Artırma etkinlikleri devam ediyor

SAD STK Kapasite Artırma etkinlikleri devam ediyor

Etiketler

Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarının Korunması ve Savunması Projesi kapsamında yerel Sivil Toplum Örgütleri ile tanışma, kapasite arttırma çalışmaları 4 seminer ve 1 panel olarak Ege Bölgesinde İzmir, Aydın ve Muğla illerinde başarıyla tamamlandı.

3 Mart 2017 – Sivil toplum Kuruluşları için Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarını Koruma Bilgilendirme Semineri (Karaburun, İzmir)

24 Mart 2017 – Korunan Alanlar Mevzuatı ve SİT Alanları Yeni Düzenlemeleri Paneli (İzmir)

29 Mart 2017 – “Korunan Alanlar Mevzuatı ve Yeni SİT Düzenlemeleri” Semineri ve “Sivil toplum Kuruluşları için Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarını Koruma” Bilgilendirme Semineri (Kuşadası, Aydın)

30 Mart 2017 – “Sivil toplum Kuruluşları için Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarını Koruma Bilgilendirme” Semineri (Foça, İzmir)

2 Nisan 2017 – “Korunan Alanlar Mevzuatı ve Yeni SİT Düzenlemeleri” Paneli “Sivil toplum Kuruluşları için Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarını Koruma” Bilgilendirme Semineri (Bodrum, Muğla )

İzmir ilinde 3 Mart 2017 Karaburun Kent Konseyi ve 30 Mart 2017 Foça Kent Konseyi destekleriyle tamamlanan çalışmalarda her iki ilçede de seminer çalışmasına çoğu kadın yaklaşık 25 kişi toplam 50 doğasever katıldı. Aynı çalışma modülü 29 Mart 2017’de Aydın Kuşadası’nda ve 2 Nisan 2017’de Muğla Bodrum’da STK Kapasite Geliştirme seminer ve iletişim çalışmaları gerçekleşti. Kuşadası’nda yerleşik faaliyet gösteren EKODOSD birlikteliğinde 55 kişi katılırken, Bodrum’da Bodrum Ticaret Odası Konferans salonunda Bodrumlu STK’ların destekleriyle 38 doğa korumacı katıldı. Bodrum’daki etkinlikte ilk olarak Prof.Dr. Tuncay Kuleli, Levent Erkol (Doğa Derneği) ve Cem Orkun Kıraç’ın (SAD) panelist olarak yer aldığı bir panelle başladı. Ardından doğal alanların tahribatı ile sonuçlanacak herhangi bir vukuatta yerelden doğa korumacıların veya STK’ların hangi yolları izleyerek ve ilgili resmi kurumlarla temasa geçerek karşılaşılan olumsuz gelişmeleri kısa süre içinde bertaraf edebilecekleri aktarıldı ve karşılıklı tartışıldı.

Mart ayında tamamlanan çalışmalar kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları için Türkiye Kıyılarında Önemli Doğa Alanlarının Korunması Rehber Kitapçığı kapsamında:

– Kıyılarımızın önemi

– Kıyı ve denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin ve ÖDA ların önemi,

– Biyolojik çeşitlilik ve kıyı-deniz ekosistemlerine yönelik ana tehditler,

– Habitat tahribatına neden olan Vukuatları Forma aktarma,

– Sorunlarla ilgili Dilekçe Yazma ve Raporlama,

– Bir olay veya canlıyı fotoğraf ve video teknikleriyle belgeleme,

– İletişim teknikleri

konuları ele alındı.

Tüm doğaseverlere seminerlerimize katılım sertifikaları ve teşekkür belgeleri takdim edildi. İlerleyen dönemde gerek İzmir, Aydın ve Muğla ve gerekse diğer kıyı il ve ilçelerimizde yerel Sivil Toplum Örgütlerimiz ile temaslarımız tekrar edecek. Aynı kapsamdaki temas ve çalışmalarımız, Mayıs ayından itibaren, Akdeniz kıyılarımızda Datça’dan başlayarak Mersin bölgesine kadar uzanacak.

STK kapasite geliştirme çalışmaları bütününde Kıyılarımızda Önemli Doğa Alanlarında bir iletişim ve işbirliği ağı sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Habitat tahribatı olmadan durdurulan yasadışı kıyı rant baskılarını gördükçe STK ağının önemi ve yerelden gelen desteğin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır.


Korunan Alanlar Mevzuatı ve Yeni SİT Düzenlemeleri Paneli, 25 Mart 2017, İzmir


Kuşadası Korunan Alanları Mevzuatı ve STK kapasite artırımı semineri, 29 Mart 2017


Foça STK kapasite artırımı semineri, 30 Mart 2017


Karaburun STK kapasite artırımı semineri, 3 Mart 2017


Bodrum Korunan Alanlar Mevzuatı Paneli ve  STK kapasite artırımı semineri, 2 Nisan 2017


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: