ÖNEMLİ DOĞA ALANLARINI SAVUN

Başlangıç » Genel » ÖDA SAVUN Başladı

ÖDA SAVUN Başladı

Etiketler

1 Mayıs 2015, Ankara

Mayıs 2015 itibariyle ÖDA SAVUN Projemiz başladı. Ankara dernek merkezinde proje yürütme ekibinin yanısıra İzmir Karaburun ve Foça, Muğla Datça Palamutbükü ve Bodrum, Antalya merkez ve Kaş, Mersin Bozyazı ve Adana merkez temsilci ve gönüllülerimizin desteği ile proje bileşenleri gerekleri yerine getirilecek.

Doğa Derneği’nin birçok akademisyen ve STK işbirliği ile 3 yıllık çalışmaları sonucunda ortaya çıkarıldığı ve 2007’de yayınlandığı üzere, Türkiye’de mevcut 305 Önemli Doğa Alanı arasından bir bölümü kıyı alanlarımızda bulunmakta. Bu alanlar inanılmaz bir biyolojik çeşitliliğe sahip ve bazıları dünyada çok nadir bulunan fauna ve flora öğelerine ev sahipliği yapmakta. Ancak, ne yazık ki, son yıllarda özellikle son 6-7 senedir bu kıyı alanlarının bir çoğunda büyük bir yapılaşma ve yeni yol açılmaları gözlenmekte. Bu bakir alanların kalbine girmek demek. Ve elbette bunun sonucunda doğal yaşam alanların (habitatların) tahribatı herkesçe açıkça gözlenir hale geldi.

Kıyılarımızdaki bu bozulma süreci son yıllarda o kadar hızlandı ki, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) başta olmak üzere doğa koruma ve ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik üzerine ihtisaslaşmış STK lar ivedi olarak yeni çalışmalar yapmaya yönelmek durumunda kaldık. İşte bu koruma çalışmaların bir tanesi olumsuz gidişata acilen önlem alınması kapsamında ÖDA SAVUN yani “Türkiye’de Kıyılardaki Önemli Doğa Alanlarının Korunması ve Savunması” projesini başlatmak oldu.

İlk yapılacak aktiviteler Türkiye kıyılarındaki en önemli ÖDA ların belirlenmesi ve bunlar üzerindeki risklerin değerlendirilmesi olacaktır. Daha sonra ilk 10 öncelikli kıyı Önemli Doğa Alanı seçimi yapılarak alanlarda yaşam alanlarını tahrip edici betonlaşmalar izlenecek ve ilgili resmi kurumlara bunlar bildirilecek.

SAD ÖDA Logo1


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: